Från partner till barnrättspionjär

Kenneth Bengtsson är styrelseordförande för World Childhood Foundation sedan 2012. Men hans engagemang började långt innan dess. I två decennier har han spelat en avgörande roll i arbetet med att utveckla Childhood till en global kraft för barns rättigheter.

Första gången Kenneth kom i kontakt med Childhood var 2005, när han gick med i styrelsen som representant för ICA som han under många år var vd för.
– Jag måste erkänna att jag inte visste särskilt mycket om Childhood då. Men det jag fick höra kändes omedelbart rätt, säger Kenneth.

Det som följde blev ett personligt engagemang som, 20 år senare, är starkare än någonsin.
– I över tio år drev ICA årliga julkampanjer till förmån för Childhood. Vi jobbade också metodiskt med att synliggöra organisationen internt. Efter några år var det ingen på ICA som inte visste att vi var en del av kampen mot sexuella övergrepp mot barn.

En perfekt match

När Kenneth 2012 lämnade ICA var planen tydlig: styrelseuppdrag med bred variation.
– Jag ville göra skillnad och Childhood var en perfekt match. En liten organisation som arbetar med en utsatt grupp som alltför ofta förblir osynlig. I Childhoods styrelse har du full insyn i projekt runt om i världen, kan följa arbetet och besöka projektpartners. Det tilltalade mig starkt.

Svaret på frågan om hans mest minnesvärda upplevelse med Childhood är omedelbart.
– Mitt första möte med Lucinda Evans var otroligt starkt. Det hon har åstadkommit för barn och för sitt lokalsamhälle, mitt i ett av Kapstadens mest våldsdrabbade områden, är anmärkningsvärt.

Lucinda Evans är, vad vi på Childhood kallar, en sann eldsjäl. När vi först träffade henne bedrev hon stödverksamhet för barn i sitt kök. Med vårt tidiga stöd och långsiktigt engagemang har hon byggt upp Philisa Abafazi Bethu Women and Family Center, en trygg plats i en av Kapstadens mest utsatta områden.

Om Lucinda gjorde starkt intryck på Kenneth, gjorde han lika starkt intryck på henne. I hjärtat av centret finns en grönskande plats med namnet Kenneths Garden.

Ett annat möte som sitter kvar är mötet med ukrainska partners i Warszawa 2023. — Deras berättelser gick rakt in i hjärtat. Men det jag framför allt tar med mig — från det mötet och från alla andra partnermöten genom åren — är hoppet. Det går att skydda barn. Det går att skapa verklig och varaktig förändring.

Styrelseuppdrag med bredd

Kenneth har gedigen erfarenhet av styrelsearbete inom näringsliv, statlig sektor och civilsamhälle. Skiljer sig uppdraget för Childhood från andra?
– Vi träffas inte lika ofta som i många andra styrelser. Tre möten om året för hela styrelsen, plus flera mer operativa träffar däremellan. Det handlar mer om strategi, budget och långsiktig inriktning än om den löpande verksamheten

Som ordförande sträcker sig Kenneths engagemang dock långt bortom styrelsemötena. Han initierar och deltar i olika events, besöker projekt och är involverad Childhoods löpande arbete.

Att ha Sveriges Drottning i styrelsen gör förstås uppdraget unikt.
– Jag är djupt imponerad av Drottningens engagemang och av allt hon har gjort för barn världen över. Hon är fortfarande den mest pålästa och engagerade i rummet och följer allt minutiöst. Att se hur Prinsessan Madeleine delar detta engagemang gör mig mycket glad.

Partnerskap som gör skillnad

Med erfarenhet av långt partnerskap som företagsledare är Kenneth tydlig med varför fler bör stötta Childhoo.
– Hållbarhetsarbete måste vara genuint och kopplat till företagets värderingar, medarbetare och den samhällsnytta man faktiskt vill göra. Genom att stödja Childhood kan man skapa en äkta känsla av stolthet i hela organisationen. Känslan av att man tillsammans bidrar till något som verkligen spelar roll. Det är kraftfullt.

Childhood är en annan organisation idag än för 20 år sedan. Men kärnan är densamma.
– Vi ska fortsätta vara pionjärer inom barnrätt. Jag tror på Childhood och att vårt arbete gör skillnad. Annars hade jag inte stannat kvar.

Text: Petra Alexander